İçeriğe atla

Diş Çekimi ve Ücreti

Dişlerimize her ne kadar düzenli olarak fırçalasak da bazen çürümeye maruz kalmaktadırlar. En az senede bir defa olmak üzere diş hekimi veya diş kliniğine giderek diş kontrollerinin yapılması gerekmektedir aksi taktirde diş tedavisinde geç kalınmaktadır. Sizlere bu yazımızda diş çekimi tekniklerinden bahsedeceğiz ve diş çekimi ücreti hakkında bilgilendireceğiz.

Cerrahi Diş Çekimi

Kanal tedavisi gerektirmeyen ya da kanal tedavisine cevap vermeyen durumlarda, aşırı derecede iltihaplanmış ve iltihabın büyümesi durumunda, dişin normalin üstünde madde kaybına uğraması ve diş kökünün diş etinin içinde olması halinde diş çekimi için mecburen cerrahi işlem gerekir.

Anestezili Diş Çekimi

Anestezi uzmanının hastanın bilincini açık tutarak lokal anestezi altındayken derin uyutma yöntemidir, aynı zamanda bu tedaviye sedasyon (uyutarak) diş tedavisi de denmektedir. Bu yöntem genel antestezi olmayıp sadece hastane ve diş hekimi muayenehanesinde uygulanmaktadır.

Lokal anestezi altındayken hasta doktordan aldığı komutları gerçekleştirebilir. Örnek olarak diş hekimi hastadan ağzını açıp kapamasını istediğinde hasta bunu kolay bir şekilde yapmaktadır.

Lokal anestezi sebebiyle hasta ilaçların tesirleriyle operasyonda gerçekleşen diş tedavisini, ağrı, hoşlanmadığı sesler gibi şeyleri anımsamadığından psikolojik bir güçlükle karşılaşmaz. Bu nedenle hasta diğer seanslarda tedaviye rahat bir şekilde gelmektedir.

diş çekimi
diş çekimi

Lokal Anestezi Güvenli midir?
Herkes için kolaylıkla uygulanabilir olan lokal anestezi (sedasyon) Anestezi uzmanı ile yapıldığı taktirde güvenli bir diş tedavisi yöntemidir. Yetişkinlere damar içi (intravenöz) uygulanabileceği gibi bu yöntemin hiçbir yan etkisi olmamaktadır. Doz ayarlamaları yetişkinlerde kilosuna göre yapılır, çocuklardaysa oral yoldan şurup ile yapılmaktadır. Tek seansta birden fazla diş tedavisi yapmak mümkündür. Lokal anestezili diş dolguları, lokal anestezili diş çekimi bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Tedavi tamamlandıktan yaklaşık 20 dk sonra hasta evine gidebilecek bir duruma gelmektedir.

Lokal Anestezinin Yapılmasının Sebepleri Nelerdir?
Korku ve tedirginlik hissini bir süre ortadan kaldırır ve hastaya güvenilir ve rahat bir diş tedavisi ortamı yaratmaktadır. Ağrı hissedilmez ve çocuk diş hastaları korkmadan, tedavi ve diş çekimi güvenli şekilde gerçekleştirilir. Ayrıca kalp hastası, yüksek tansiyon veya panik atak yaşayan bazı hastalar için bu işlem daha rahat ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

Ağrısız Diş Çekimi

Diş Hekimliğinde tıbbi ve teknolojik gelişmelerin sağladığı katkılarla birlikte, öncelik dişleri ağızda tutmaktır. Ancak gerekli durumlarda hastanın sağlığını korumak için diş çekimi gerekmektedir. Diş Çekimin zorluğu çekilecek dişin madde kaybıyla ve dişin bulunduğu bölgeyle ilgilidir. Aslında tüm olumsuz gerekçeler nedeniyle diş çekimi daha çok çekimi yapacak hekim içindir. Ancak hastalar yeterli bir sinir blokajı sağlandığında çekim süresi uzaması nedeniyle çenenin uzun süre açık kalmasından şikayet edebilirler.

Çok ender de olsa ağrı ve acı enfeksiyon varlığında hissedilebilir.Böyle bir durumda gerekli dozda ilaç desteği ile enfeksiyonun önüne geçildikten sonra tam bir anestezi sağlanabilir.

diş çekimi ücreti
diş çekimi ücreti

Diş Çekimi Ücreti

Görüldüğü gibi çeşitli diş çekimi tedavileri uygulanmaktadır. Günümüz teknolojisiyle artık son derece güvenli bir şekilde gerçekleştirilen bu operasyonlarda diş çekimi sonrası ağrı minimize edilmekte hatta hiç olmamaktadır. Diş çekimi ücreti hekiminizin seçeceği teknik ve tecrübesiyle beraber değişmektedir. Diş Hekimleri Odasının belirlediği asgari fiyatlara bakarak diş çekimi ücretleri hakkında minimum bir rakam elde edebilirsiniz. Ayrıca diş çekimi ortalama olarak 50 TL ile 150 TL arasındadır ve yapılan işlemin zorluğu ve tekniğine göre diş çekimi ücreti belirlenmektedir.

Diş çekimi ücretleri hakkında bilgi almak ve ücretsiz diş muayenesi için 0212 280 1525

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook