İçeriğe atla

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır ve Fiyatları Nedir ?

Diş dolgusu

Diş dolgusu kısaca diş çürüğü tedavisidir. Ağzımızın içinde bulunan mikro organizmalar ve bakteriler bulunmaktadır ve bu bakteriler tüm besinleri asitlere dönüştürürler. Bu oluşan asitler, dişlerin mineral dokusunu bozarak diş minesinin bozulmasına neden olmaktadır. Sonuç itibariyle diş minesinin bozulmasıyla diş çürümeye başlar. Diş çürümeleri soğuk algınlıklarından sonra en çok rastlanan rahatsızlık olup; en çok beslenmenin de etkisiyle çocuklar ve gençlerde olmakla beraber her yaşta bireyde de oluşur.

Diş çürüğünün ilk belirtisi diş yüzeyinde oluşturduğu beyaz bir leke ile başlar. Bu aşamada çürük fark edilirse diş kurtarılabilir. Önlem alınmazsa dişin yumuşak iç kısımları etkilenir. Bakteri plağının içindeki asitler mine yüzeyinin çözünmesine neden olur ve diş üzerinde oluklar, girintiler açarlar. Diş çürüğünün tedavisi ise diş dolgusu yaptırmaktır.

Diş çürüğü tedavi edilmediğinde sinirler ve kan damarcıkları ölür; diş apsesi oluşur. Diş çürükleri; diş ağrısı (tatlı, soğuk, sıcak yiyecek ve içeceklerden sonra), diş apsesi, diş hassasiyeti, diş üzerinde çukurcuklar ve olukların oluşması, dişin üzerinde çiğneme yapamama gibi nedenlerle anlaşılır. Diş çürüğünün ile kaybedilen diş dokusu tekrar oluşmaz ancak tedavi ile ilerlemesi durdurulabilir. Kaybedilmiş dokuyu ancak dolgu ile onarma yapılır. Dolgu tedavisinin amacı dişi korumak ve şikayetleri iyileştirmektir. Diş çürüğünün tedavisinde ağrı hissedilmemesi için duruma göre lokal anestezi uygulanabilir. Dolgu gerektirilen dişler zamanında yapılmaz ise dişlerinizin kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Diş dolgusu çeşitleri nelerdir ?

Bu işlem uygulanarak diş üzerindeki çürükler giderilir ve diğer dişlerin de çürümesi engellenmektedir. Boşluk oluşan bölgelerde dolgu malzemeleri ile doldurularak bakterilerin girişi engellenir ve dişin tekrar çürümesi engellenir. Kullanılan belli başlı diş dolgusu malzemeleri; kompozit dolgu, amalgam dolgu, altın, porselendir. Seçilen malzeme ile birlikte diş dolgusu fiyatları artmakta veya azalmaktadır.

diş dolgusu
diş dolgusu

Amalgam Dolgular

Aşınmalara karşı oldukça kuvvetli olan amalgam dolgular aynı zamanda gümüş dolgular da denilmektedir. Estetik olarak pek tercih edilmeyen ve amalgam dolgular fiyat olarak oldukça uygundur. Hasta ve diş doktorları tarafından pek tercih edilmeyen amalgam dolgular, estetik olarak da iyi bir görüntü vermemektedir.

Seramik inley ve onley diş dolguları

Seramik inley ya da onley diş dolguları, laboratuar ortamlarında hazırlanan dayanıklı ve estetik diş dolgularıdır. Kompozit dolgu malzemesinin seramik ile birleşmesinden oluşur. Çürüğün temizlenmesi işlemi kompozit diş dolgunun aynı bu işlemler bittikten sonra duruma göre geçici konur. Ölçü alınarak laboratuar ortamında hazırlanır.
İnley dolgulara nazaran onley dolgular daha geniş alan kapsarlar. İnley diş dolgular dişlerin çiğneme yüzeylerinde bulunan tepecikleri arasında yer alırken onley dolgular bir veya daha fazla tepeciği de örtecek biçimde uygulanırlar. İnley ve Onley dolgular seramikten yapılırlar, ömürleri yapıldığı materyal, kapladığı dişin durumu, çiğneme kuvveti, hastanın ağız hijyenine ne kadar dikkat ettiği ve düzenli diş hekimi kontrollerine bağlıdır.

Kompozit Dolgu

Diş rengini aldığından dolayı beyaz dolgu olarak da adlandırılan dolgudur. Kompozit diş dolgusu yapılırken ağrı olmaması için lokal anestezi ile uyuşturulur. Çürük diş hekiminizin durumunuza göre kullanacağı el aleti, lazer ya da döner alet ile temizlenir. Çürük temizlendikten sonra boşluk dolgu için hazırlanır. Diş asit jeli ile pürüzlendirilerek dolgunun iyi adaptasyonu için hazırlanır. Diş dolgu materyali yerleştirildikten sonra birkaç kez mavi ışık ile kimyasal bağlarla sertleştirilir. Dolgu işlemi bittikten sonra cilalama işlemi yapılır.

Protez dişin bir kusurunu tedavi etmek veya dişin rengini yada şeklini değiştirmek için yapılan çalışmalardır. Mikrofil ajanlar uygulanarak dişin doğal dış yüzeyine uygulanarak şekil ve renk bozuklukları kolaylıkla giderilmektedir.Koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biri olan bonding sistemi çoğu durumda en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilmektedir. Bonding sistemiyle yapılan tedavilerde kesinlikle ağrı hissedilmemekte ve bonding kompozit protez dolgu dişleriniz doğal görünmektedir . Ayrıca bu yöntemde zamanla renk solması veya renk dolması durumları görülmez.

Kole Diş Dolguları

Diş rengindeki dolgulara kole diş dolguları denir. Dişin diş etine yakın kısımlarında aşınma veya çürük meydana gelmesi durumunda uygulanan dolgudur.

Geçici diş dolguları nedir ?

Diş hekiminiz  diş dolgu işlemleri için birden fazla randevuya ihtiyaç duyuyorsa; derin bir çürüğünüz varsa, dişinizin damar ve sinirlerinin bulunduğu tabakası açığa çıktığı için diş tedaviye ihtiyacınız varsa geçici diş dolgusuna gereksinim olabilir. Geçici diş dolguların içinde genellikle karanfil yağından elde edilen hafif anestezi özelliği olan madde bulunmaktadır. Geçici dolgular bir yada iki ay içerisinde düşer, kırılır veya çatlar. Geçici diş dolguyu mutlaka daimi diş dolgusu ile değiştirmeniz gerekir.

Dolgu Nasıl Yapılır ?

Dolgu işlemi sırasında çürük veya kırık olan diş üzerindeki bakteriler temizlenerek bölgenin tekrar estetik bir görünüme ulaşması için oluşan boşluğa dolgu malzemeleri kullanılarak doldurma işlemiyle sağlanmaktadır. Yukarıda dolgu tedavi yöntemleriyle işlemlerin nasıl yapıldığını açıklamış bulunmaktayız.

Diş Dolgu Fiyatları 2016

2016 diş dolgu fiyatları Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından sitelerde yayınlanmasına izin verilmemektedir. Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirtilen asgari fiyatlar esas alınarak dolgu fiyatları hakkında ortalama bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Kullanılan malzeme ve doktorun tecrübesiyle birlikte diş dolgusu ücretleri belirlenmektedir.

Diş dolgusu fiyatları hakkında bilgi almak ve ücretsiz diş muayenesi için lütfen Şişli de bulunan diş kliniğimizi arayınız.

0212 280 15 25

diş dolgu fiyatları 2016
diş dolgu fiyatları 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook