İçeriğe atla

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir ? Fiyatları Ne Kadar ?

Tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi diş hekimliğinde de kullanılmaya başlanan zirkonyum diş, klasik diş kaplamalarında porselenin altına uygulanan metal alt yapı yerine, doğal dişe en yakın madde olması dolayısıyla kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum dişin en büyük avantajı ışık geçirme özelliğinden dolayı doğal dişe yakın ve dayanıklılığı sebebi ile hem ön hemde arka dişlerde rahatlıkla kullanılabiliyor olmasıdır.

Yazımızda sizlere estetik diş hekimliğinin gelişmekte olan teknolojiyle birlikte zirkonyum kullanılarak zirkonyum diş nedir sorusunun cevabını vereceğiz.

Zirkonyum diş nedir ?

Zirkonyum dişler, doğal dişler gibi yarı geçirgen bir özelliğe sahiptir.Işığı geçirme özelliğinden dolayı doğal diş gibi görünür. Porselen kaplamaların diş etinde oluşturduğu gri yada mor rengi oluşturmaz, insan sağlığı için hiçbir zararı yoktur dolayısıyla diğer kaplamalardan kaynaklanan alerjik durumlar, zirkonyum uygulamalarında görülmez.

Beyaz renkli ve sıcağa karşı dayanıklı olan zirkonyum metalinden üretilen son yıllarda popüler olarak kullanılan şeffaf görünümlü bir diş türüdür. Metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Metal destekli kaplamalar yoğun bir yapıya sahiptirler. Zirkonyum porselen kaplamalar ışık geçiren bir yapıya sahip olduklarından dolayı diş etlerinde koyu renk oluşturmazlar ve metal desteksiz kaplamalardan olup metal destekli kaplamalara göre daha az bir yoğun yapıya sahip olduklarından dolayı daha doğal bir görünüm sunmaktadırlar.

zirkonyum diş kaplama
zirkonyum diş kaplama

Metale karşı alerjisi olan hastalar zirkonyum diş kaplama kullandıklarında herhangi bir sorun ile karşılaşmamaktadırlar. Zirkonyum diş kaplama yapılan hastalar en çok zirkonyum un beyaz bir madde olmasından dolayı diş eti kenarlarının beyaz kalması ve dişlerinin şeffaf bir görünüme sahip olmasından dolayı memnun kalmaktadır.
Beyaz ve şeffaf bir görünüme sahip olması, basınç ve kuvvete karşı çok dirençli bir yapıya sahip olmasından dolayı; son yıllarda popüler hale gelen zirkonyum diş kaplama estetik ve fonksiyonel açıdan çok tatmin edici sonuçlar vermektedir.

zirkonyum diş fiyatları
zirkonyum diş fiyatları

Zirkonyum Diş Hakkında

Zirkonyum doğada bulunan granitler giibi çıkarılan beyaz bir metaldir.Diş hekimliği alanında ise, Cercon adı ile anılan, zirkonyum alt yapısı üzerine porselen konularak yapılan kaplama ve köprüler en yüksek fiziksel değer olan 900MPa dirence sahip bir sistemdir.İnsan sağlığı açısından bir zararının olmaması, doku uyumunun kolay sağlanması, sıcak-soğuk yiyeceklere karşı yalıtkan özelliğinden dolayı hassasiyet geliştirmemesi, diş etinde renk değişimine yol açmaması gibi nedenlerden ötürü diş tedavisi açısından büyük bir yeniliktir.

Zirkonyum diş uygulaması, klasik diş kaplamalarındaki gibidir, farklılık laboratuvar işlemlerinde ortaya çıkar. Zirkonyum dişler cad cam teknolojisine sahip bilgisayarlı cihazlarla yapılır.

Zirkonyum Diş Ömrü

Zirkonyum maddesi, porselen kaplamaların altında kullanılan metal maddelere göre dayanıklılık açısından bakıldığında daha dayanıklıdır.Bu sebeple, ön dişlerde olduğu kadar arka dişlerde de güvenle kullanılabilmektedir.

Zirkonyum dişin ömrü, kullanan kişinin iyi kullanmasına, dişlerini düzenli olarak fırçalamasına yada günlük gargara kullanmasına bağlı olarak değişmekle birlikte,10 yıldır.Diğer porselen kaplamalara göre yine de daha uzun ömürlüdür. Porselen kaplamaların ömrü 5 yıldır. 5 yıl sonunda porselen kaplamaların, 10 yıl sonra da zirkonyum kaplamaların yenilenmesi gerekir.

Zirkonyum diş normal şartlar altında, yemek yerken, bir şey içerken kırılmaz.Temizliği, bakımı düzenli yapılması halinde bir de kişinin çene yapısına bağlı olarak 10 yıldan daha uzun süre de kullanılabilir.

Zirkonyum diş kaplama ücretleri nedir ?

Belirtildiği gibi son dönemlerde popüler olarak en çok tercih edilen diş protez tedavisi yöntemlerinden biri olan zirkonyum tedavisi maliyet olarak da diğer yöntemlere göre daha uygundur. Zirkonyum fiyatları doktorun tecrübesi ve kullandığı malzemeler, yapılacak adete ve dişlerin durumuna göre değişmektedir. Hekimler odasının belirlediği asgari fiyatlara bakarak minimum zirkonyum fiyatı nedir bakabilir, ilgili hesaplamaları hekiminizden öğrenebilirsiniz.

2017 zirkonyum diş fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve diş tedavisi yaptırmak ve ücretsiz diş muayenesi için lütfen kliniğimiz arayarak randevu alınız.

0212 280 1525

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir ? Fiyatları Ne Kadar ?” üzerine 3 yorum

 1. yeliz der ki:

  hocam merhaba,

  zirkonyum ile porselen kaplama arasında ne fark var ? hangisini tercih etmeliyiz

  Cevapla
 2. Olcay aydin der ki:

  Selam

  Alt çene on dislerimde agri ve caprasiklik var ortodonti dediler ama o kadar uzun süre beklemek istemiyorum. Zirkonyum kaplama yaptırmak istiyorum en iyisinden bunun için fiyat verebilirmisiniz, muayene olmak lazim derseniz muay3neniz ucretlimidir??

  Cevapla
  • admin der ki:

   Merhaba,

   Oral dent estetik diş kliniği olarak ücretsiz diş muayenesi yapıyoruz. İsterseniz muayene yapıp dişlerinizin durumuna bakalım ondan sonra ne tür bir diş tedavisi uygulayacağımıza bakalım.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook