İçeriğe atla

Zirkonyum Porselen

Zirkonyum Porselen
Dişin kaplanması bakterilerle teması kestiğinden çok sağlıklı bir uygulamadır. Kolay işlenmesi nedeni ile önceleri bu kaplama işinde altın kullanıldı. Pahalı bir maden olması kaynaklı olarak altın, kişiye özel bir statü kazandırmıştır. Bu nedenle dişleri sağlıklı olanlar da altın kaplama diş yaptırmıştır. Zamanla altın dişler yerini farklı kaplamalara bırakmıştır.
Kaplama olarak altın kullanmak, zamanla bir moda haline gelmiş ve sağlıklı dişler de altın kaplanmıştır. Altının kıymetli metal olması diş hekimlerinin de çok iyi kazanmalarına neden olmuştur. Zamanla altın yerine, biodent plastik veneer kuronlar kullanılmaya başlandı. İlk olarak estetik olarak çok kaliteli gözükseler de zaman içinde bu madde sararıp, aşınmaktaydı. Aşınma çene kemiklerinde sıkıntı yaratmaktaydı. Bu noktada porselen kaplamalar ortaya çıktı. Porselen kaplama zamanla en çok aranılan kaplama türü olmuştur.
Uzun süre aşınmalara karşı dayanıklı olması nedeni ile porselen kaplamalar kullanıldı. Zamanla zirkonyum porselen kaplamalar ortaya çıktı. Bugün kuşkusuz en kaliteli kaplama zirkonyum porselen ile yapılmaktadır. Maliyetleri, yüksek olsa bile zirkonyum kaplamalar hiçbir sorun yaratmamaktadır. Zamanla bu maliyetler de aşağı çekilmiştir.
Kaynak: Zirkonyum porselen kaplama diş, avantaj ve dezavantajları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook